کشاورزی صنعت و تجارت درشیراز 

 

 کشاورزی صنعت و تجارت درشیراز در طول تاریخ این شهر، شیراز به واسطه مرکزیت نسبی‌اش در منطقه زاگرس جنوبی و واقع بودن در یک منطقه به نسبت حاصلخیز به محل طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان و یکجانشینان و عشایری مانند قشقایی تبدیل گشته بود. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بوشهر بوده‌است که این نقش با احداث شبکه راه‌آهن به بنادر دیگر ایران کمرنگ شده‌است.

 

 

مرکزیت ادارای و نظامی این شهر نیز باعث رونق شهر در طول تاریخ بوده‌است. در دهه‌های اخیر  صنعت گردشگری به رونق این شهر افزوده‌است. شهرک صنعتی بزرگ شیراز صنایع کوچک و بزرگ بسیاری را در خود جای داده‌است. شیراز جایگاه بودن کارخانجات صنایع غذایی متعددی از جمله گروه صنعتی زرین غزال که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بستنی در ایران است در این شهرک واقع شده است. واحدهای صنعتی همچون آریاسام، ارژن، پارسیرنگ، دامداران، ب. آ، فراورده‌های گوشتی صدک، پپسی و سبزینه تک از دیگر واحدهای مهم فعال در رسته صنایع غذایی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز هستند. کشاورزی همواره بخش مهمی از اقتصاد شیراز و حومهٔ آن بوده‌است که دلیل آن فراوانی آب در این منطقه نسبت به بیابان‌های اطراف است.

تولیدات کشاورزی این شهرستان عبارت‌اند از: انگور، نارنج، خرمالو، ازگیل، شلیل، انار و گندم. این شهر در تولید فرش و گل نیز معروف است. از صنایع مهم این شهر می‌توان به صنایع لبنیات ، کمپوت و کنسرو ،عرقیجات ،خشکبار و صنایع نساجی اشاره کرد. بخش کشاورزی در استان فارس که سهم عمده‌ای از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد، یکی از مهم‌ترین نقش‌های تولید، اشتغال و امنیت غدایی ایران را دارد به طوری که بسیاری از محصولات کشاورزی استان مانند انواع غلات و مرکبات رتبه اول تا سوم کشور را به خود اختصاص داده‌اند، حتی تولید و صادرات انجیر فارس (نوایگان داراب و شهرستان استهبان) در جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده‌است.همچنین در تولید انار نیز انواع انار روستاهای نوایگان و تنگ طه در ایران مشهور می‌باشند. در حال حاضر، از میان مهم‌ترین محصولات کشاورزی استان فارس می‌توان به گندم، جو، برنج، ذرت دانه‌ای، پنبه، چغندر قند، دانه‌های روغنی، سیب‌زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، خرما، انار و محصولات جالیزی و نباتات علوفه‌ای اشاره کرد که در این میان، جایگاه استان در کشور برای محصولات گندم، ذرت دانه‌ای، دانه‌های روغنی و گوجه فرنگی اول، محصولات جالیزی و نباتات علوفه‌ای دوم، جو، برنج،پنبه، چغندر قند، سیب‌زمینی و پیاز سوم می‌باشد.

در حوزه محصولات دامی نیز استان فارس  مقام نخست تولید گوشت قرمز، چهارم تولید شیر، سوم تولید مرغ، پنجم تخم مرغ و چهارم عسل در کشور را به خود اختصاص داده‌است.از این رو با توجه به رشد جمعیت و صنعت و تجارت بهترین فرصت سرمایه گذاری و معرفی را برای شما در نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی ، ماشین الات و صنایع وابسته شیراز فراهم اورده ایم